4 rzeczy, których nie wiesz o studiowaniu

4 rzeczy, których nie wiesz o studiowaniu

Na pewno w czasie szkoły średniej każda osoba ma pewne wyobrażenie o studiach, zwykle oparte o doświadczenia starszego rodzeństwa lub znajomych. Większość uczniów wprost nie może doczekać się rozpoczęcia roku akademickiego i czasu, kiedy będzie uczęszczał na ciekawe i potrzebne w dalszej karierze przedmioty. Tymczasem jak jest naprawdę? Oto lista rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o studiowaniu.

1. Przedmioty są podobnie zróżnicowane jak w szkole średniej

Wiele osób myśli, że uczęszczając na kierunek „Zarządzanie” skończą się lekcje biologii, historii, fizyki a zajęcia będą dotyczyły jedynie zarządzania. To błąd i często pierwsze rozczarowanie, którego doświadcza student 1 roku otrzymując swój plan zajęć. Na każdym kierunku, oprócz przedmiotów głównych prowadzone jest szereg modułów dodatkowych i ogólnych, których zaliczenie jest niezbędne do ukończenia studiów.

2. Oceny nie mają znaczenia

Tzn. mają – dla osób ubiegających się o stypendium. Oceny same w sobie nie oddają poziomu wiedzy tak dobrze jak w czasie liceum. Najczęściej ocena z całego przedmiotu to odpowiednik jednego egzaminu, na którym pojawiły się jedynie 3 pytania. Może się zdarzyć, że będą dotyczyć zagadnień, w których akurat nie czujemy się zbyt dobrze. Poza tym, często zagadnienia są bardzo ogólnie, a interpretacja odpowiedzi w dużej mierze zależy od wykładowcy.

3. Nauka = 10% wykładów, 90% pracy własnej

Jeśli czas studiów ma być dla nas wartościowy – należy od razu nastawić się na dużą ilość pracy własnej. W czasie wykładów nakreślany jedynie jest ogół tematu, który student docelowo ma zgłębić i nauczyć się samodzielnie. Tylko taki sposób nauki gwarantuje uzyskanie na koniec studiów wysokiego poziomu wiedzy. Przedmioty wykładane na studiach zazwyczaj są bardzo obszerne i nie jest możliwe dokładne opracowanie każdego zagadnienia w czasie prowadzenia zajęć. Dlatego najlepiej od razu wybrać przedmioty, które nas najbardziej interesują i zgłębiać literaturę podawaną przez wykładowcę na pierwszych zajęciach.

4. Dyplom nie równa się pracy

Uzyskanie dyplomu niestety nie zagwarantuje absolwentom pracy zgodnej z ich wykształceniem. Aby uniknąć takiego rozczarowania najlepiej zająć się tematem przyszłej kariery i miejsca pracy już na etapie studiów. Bardzo ważną rolę, oprócz wiedzy odgrywają tutaj kontakty oraz praktyki i staże. Należy zdobywać doświadczenie jeszcze w trakcie studiów, kiedy pracodawcy chętniej zgadzają się na przyuczenie i odbycie stażu. Wtedy, po skończeniu studiów startujemy na rynku pracy nie jako osoby bez doświadczenia, ale z niewielką znajomością branży – co stawia nas przed wieloma innymi kandydatami.