Jak dobrze wykorzystać czas studiów? – 5 rzeczy na których musisz się skupić

Jak dobrze wykorzystać czas studiów? – 5 rzeczy na których musisz się skupić

Studia bardzo często wspominane są jako najlepszy i najbardziej beztroski okres w życiu. Każdy ma z tym czasem związanych licznych wspomnień i przygód, do których z utęsknieniem wraca po wielu latach. Dla większości jest to okres nie tylko zdobywania wiedzy i umiejętności, ale czas nawiązywania przyjaźni na lata. Jak zatem najlepiej wykorzystać czas studiów i co robić aby wynieść z nich jak najwięcej?

1. Wiedza

Główny cel studiowania. Należy pamiętać, że każdy przedmiot to cenne informacje mniej lub bardziej przydatne w późniejszym czasie. Staraj się nie opuszczać zajęć, a tym bardziej tych praktycznych i najbardziej związanych z profilem zawodowym. Zajęcia wykorzystuj jak najlepiej, nie bój się zadawać pytań. Im lepiej przyswoisz dany przedmiot i go w pełni zrozumiesz – tym lepiej będziesz mógł wykorzystać tę wiedzę w przyszłości.

2. Nowe znajomości

Zawierane przy kawie, w czasie długich przerw pomiędzy zajęciami. Dziel się notatkami i zachęcaj do wspólnej nauki, a czas wolny również spędzaj w towarzystwie swoich kolegów. Bardzo często znajomości zawarte na studiach mogą przydać się w późniejszej karierze. Nigdy nie wiadomo czy nie spotkacie się ze swoimi kolegami w jednej firmie – teraz lub za kilkanaście lat. Lepiej żeby mieli z Tobą związane same dobre wspomnienia – szczególnie jeśli w danej firmie ich zdanie przy rekrutacji lub ścieżce kariery będzie kluczowe.

 >> Zobacz przedmioty na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji Rzeszów <<

3. Dobre kontakty z wykładowcami

To zawsze się opłaca. Bądź aktywny na zajęciach a do każdego wykładowcy zawsze odnoś się z szacunkiem, mimo, że czasem możesz uważać, że nie ma racji. Dobra relacja z wykładowcą pomaga przy obronie pracy dyplomowej oraz innych egzaminów. Zawsze jest szansa, że gdy istnieje wątpliwość co do udzielonej odpowiedzi – wykładowca popatrzy na to przychylniej i oceni pracę na korzyść studenta. Ponadto, wykładowcy również mają wiele kontaktów zawodowych. Często zgłaszają się do nich znajomi z różnych branż w poszukiwaniu dobrych studentów, którzy zostaliby rzetelnymi pracownikami.

4. Rozwój zainteresowań

Studia to czas, kiedy spotyka się bardzo wiele inspirujących ludzi. Bardzo często uczelnia oferuje możliwość uczestnictwa w wykładach i seminariach z różnych dziedzin nauki. Jest to bardzo dobra okazja to poszukania swojej własnej ścieżki i odkrycia co nas interesuje i inspiruje. Oprócz tego ilość dostępnych kół naukowych pozwala na dzielenie zainteresowań z innymi osobami i dodatkowe ich rozwijanie.

5. Systematyczność

Nie ma nic gorszego niż nauka materiału z całego semestru, ze wszystkich przedmiotów w dwa tygodnie. Po pierwsze  – jest to całkowicie nieefektywne. Wszystko zostanie zapomniane zaraz po zakończeniu sesji i cały wysiłek pójdzie na marne. Po drugie – jest to męczące i zniechęcające do studiów. Po trzecie – wyrabia złe nawyki. Każdy powinien zdbać o odpowiedni work-life-balance i warto uczyć się tego już na studiach. W każdym tygodniu powinien znaleźć się czas zarówno na naukę, jak i na czas spędzany ze znajomymi oraz z samym sobą. Równowaga i systematyczność skutkuje później dobrym zorganizowaniem w pracy.