Jakie studia wybrać?

Jakie studia wybrać?

Wybór kierunku studiów to jedna z pierwszych poważnych i jednocześnie najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Wiele osób już w młodym wieku wie, kim chciałyby zostać w przyszłości, jednak większość z tych pomysłów jest wynikiem dziecięcych wyobrażeń i marzeń.

Przy wyborze ścieżki kariery trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Zdobycie odpowiedniego wykształcenia czy zawodu to proces bardzo czasochłonny, a praca towarzyszyć nam będzie przez całe życie. W związku z tym, wybór kierunku powinien być bardzo dobrze przemyślany.

Kiedy zacząć myśleć o wyborze kierunku?

Najlepszym momentem na wybór kierunku studiów, lub przynajmniej ogólnym nakreśleniu swojej przyszłej drogi zawodowej jest liceum. Jest to również czas wyboru przedmiotów wiodących oraz tych, zdawanych na maturze. Aby dostać się na wybrane kierunki studiów lub wydziały należy spełnić określone wymogi związane z progami punktowymi, które najczęściej odpowiadają wynikom maturalnym oraz ocenom końcowym z wybranych przedmiotów.

W związku z tym, przy określeniu swojej drogi już na tym etapie będzie można przygotować się odpowiednio do spełnienia tych wymogów oraz wybrania przedmiotów, które jak najlepiej przygotują absolwenta szkoły średniej do dalszego kształcenia.

Czym kierować się przy wyborze kierunku studiów?

Obecnie wiele osób, szukając dla siebie właściwego kierunku pod uwagę bierze głównie perspektywę pracy zgodnej z uzyskanym wykształceniem. Na pewno jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ nie warto poświęcać kilku lat życia na zdobywanie umiejętności nieprzydatnych i niedających zarobku. Z drugiej strony – jeżeli czujemy, że dany kierunek w stu procentach odpowiada naszym pasjom i mamy pomysł jak odnaleźć się później na rynku pracy (np. poprzez otworzenie własnego biznesu) – nie powinniśmy z tego zrezygnować.

Zgodność kierunku z zainteresowaniami i predyspozycjami to kolejny ważny czynnik ułatwiający wybór. Osoba, której trudności sprawiają przedmioty ścisłe raczej nie odnajdzie się na bardzo przyszłościowym kierunku jakim jest Informatyka. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się wybór bardziej humanistycznego kierunku. Dzięki temu, studiowanie będzie po pierwsze łatwiejsze, a po drugie bardziej przyjemne. Można również zdecydować się na kierunek łączący zarówno przedmioty ścisłe jak i humanistyczne. Przykładem takiego kierunku jest Zarządzanie i Inżynieria Produkcji Rzeszów

Podsumowując – w obecnych czasach istnieje tak wiele kierunków studiów i uczelni, że każda osoba powinna znaleźć kierunek, który nie tylko pozwoli na zdobycie satysfakcjonującej pracy, ale jednocześnie będzie odzwierciedleniem zainteresowań i pasji. Warto zastanowić się nad tym wyborem wystarczająco wcześnie, aby odpowiednio przygotować się do studiowania wybranych przedmiotów.